TOYOTA Rav4 2.5L VVT-i CVT AWD (218 HP)
2018–
175
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Boot Capacity | 1008L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |