TOYOTA Rav4 2.5L VVT-i CVT-i FWD (194 HP)
2018–
191
bhp
Power
7.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 7.4mpg |
| Combined | 31.8L/100km |
| Urban | 34.1L/100km |
| Extra-Urban | 30.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 3925kg |
| Boot Capacity | 1008L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |