TOYOTA Rav4 2.5L VVT-i eCVT AWD (218 HP) US
2018–
174
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 129.4kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1567kg |
| Boot Capacity | 1087L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |