TOYOTA Rav4 TRD 2.5L 8AT AWD (203 HP)
2018–
200
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1658kg |
| Boot Capacity | 1008L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |