TOYOTA Rukus 2.4L VVT-i 4AT (185 HP)
2007–
182
bhp
Power
124
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |