TOYOTA Sienna 3.5L V6 6AT FWD (265 HP)
2010–2014
266
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1987kg |
| Boot Capacity | 1107L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |