TOYOTA Sienna 3.5L V6 6AT FWD (266 HP)
2014–2017
266
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198.4kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 2059kg |
| Boot Capacity | 1107L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |