TOYOTA Sienna 3.5L V6 8AT FWD (296 HP)
2017–2020
296
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 357Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 2043kg |
| Boot Capacity | 1107L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |