TOYOTA Solara Convertible 2.4L DOHC 5MT (157 HP)
2004–2008
157
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 157bhp |
| Power | 117kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |