TOYOTA Solara Convertible 3.3L V6 6MT (225 HP)
2004–2008
225
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3311cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 225bhp |
| Power | 168kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |