TOYOTA Starlet 3 Doors 1.3i 5MT FWD (75 HP)
1989–1996
74
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 777kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |