TOYOTA Starlet 3 Doors 1.3L 16V 3AT FWD (82 HP)
1989–1996
81
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1331cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 710kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |