TOYOTA Starlet 3 Doors 1.5L 5MT FWD (54 HP)
1989–1996
54
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1454cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 819kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |