TOYOTA Starlet 5 Doors 1.3L 5MT (75 HP)
1996–1999
74
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
34.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.5mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 835kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/75Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |