TOYOTA Starlet 5 Doors 1.3L 5MT AWD (100 HP)
1990–1996
99
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 116Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1598mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 787kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |