TOYOTA Supra 2.0L 8AT RWD (197 HP)
2019–
194
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 144.9kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 // 255/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |