TOYOTA Supra 3.0L 4AT RWD (220 HP)
1993–2002
217
bhp
Power
150
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45Zr-17 // 255/50Zr-17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |