TOYOTA Supra 3.0L 8AT RWD (340 HP)
2019–
335
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R19 // 275/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |