TOYOTA Supra 3.0L Twin Turbo 6MT RWD (280 HP)
1993–2002
276
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
159
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 256km/h |
| Top Speed | 159mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45Zr-17 // 255/50Zr-17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |