TOYOTA Supra GR 2.0L 8AT RWD (258 HP)
2019–
255
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R18 // 275/35R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |