TOYOTA Tacoma Access Cab 4.0L V6 5AT AWD (239 HP)
2011–2015
236
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5286mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 3236mm |
| Kerb Weight | 1878kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |