TOYOTA Tacoma 2.7L 5MT AWD (159 HP)
2005–2011
162
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2694cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5286mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 3231mm |
| Kerb Weight | 1424kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |