TOYOTA Tacoma 4.0L V6 6MT (236 HP)
2005–2011
236
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5286mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 3231mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |