TOYOTA Toyota C-HR 2.0L CVT FWD (198 HP)
2024–
150
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2639mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |