TOYOTA Toyota Camry 2.2L 5MT FWD (136 HP)
1992–
134
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2164cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1312kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |