TOYOTA Toyota Corolla Sedan (US) 2.0L CVT FWD (169 HP)
2020–
167
bhp
Power
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.3kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |