TOYOTA Toyota Corolla 1.33L VVT-i 6MT FWD (99 HP)
2016–
98
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |