TOYOTA Toyota Corolla 1.6L Valvematic 6MT FWD (132 HP)
2016–
130
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97.1kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |