TOYOTA Toyota Highlander 2.4L DOHC FWD 4AT (160 HP)
2001–
158
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1597kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |