TOYOTA Toyota Highlander 3.3L V6 AWD 5AT (230 HP)
2001–
227
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 328Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1687kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |