TOYOTA Toyota Hilux Double Cab 3.0L D-4D 5MT 4WD (171 HP)
2011–
169
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |