TOYOTA Toyota Hilux Extra Cab 2.5L D-4D 5MT 2WD (144 HP)
2011–
142
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |