TOYOTA Toyota Hilux Single Cab 2.4L 6MT 2WD (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5329mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |