TOYOTA Toyota Land Cruiser J200 5.7L V8 6AT AWD (381 HP)
2015–
381
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 381bhp |
| Power | 284.1kW |
| Torque | 544Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2638kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |