TOYOTA Toyota Tacoma 3.5L V6 6MT FWD (278 HP)
2020–
274
bhp
Power
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204.5kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 19.9L/100km |
| Fuel Tank | 81L |
Dimensions & Weight
| Length | 5385mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1793mm |
| Wheelbase | 3236mm |
| Kerb Weight | 4445kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |