TOYOTA Tundra Access Cab 3.4L V6 5MT (190 HP)
1999–2003
190
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3378cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5525mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 1721kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |