TOYOTA Tundra Access Cab 4.7L V8 4AT (245 HP)
1999–2003
245
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5525mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 2049kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |