TOYOTA Tundra Double Cab 4.7L V8 5AT RWD (271 HP)
2006–2013
271
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 424Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5809mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 3701mm |
| Kerb Weight | 2343kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |