TOYOTA Tundra Regular Cab 4.0L V6 5AT AWD (236 HP)
2006–2013
236
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5545mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 1891kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |