TOYOTA Tundra Regular Cab 5.7L V8 6AT (381 HP) (4x4)
2013–2017
375
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 544Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5814mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3701mm |
| Kerb Weight | 2422kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |