TOYOTA Tundra i-FORCE MAX 3.5L V6 10AT (389 HP)
2021–
431
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3445cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 431bhp |
| Power | 321.4kW |
| Torque | 790Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5933mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 3701mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/75R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |