TOYOTA Urban Cruiser 1.4L D-4D 6MT 4x4 (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |