TOYOTA Venza 2.5L eCVT AWD (219 HP)
2020–
174
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 129.4kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 816L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |