TOYOTA Venza 2.7L 6AT AWD (181 HP)
2009–2012
178
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2672cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1789kg |
| Boot Capacity | 974L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R19 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |