TOYOTA Venza 3.5L V6 6AT ECT-i AWD (268 HP)
2012–2017
264
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197.1kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 852L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R20 102H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |