TOYOTA Venza 3.5L V6 6AT FWD (268 HP)
2009–2012
268
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 974L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R20 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |