TOYOTA Verso-S 1.33L Dual-VVT-i CVT FWD (99 HP)
2010–
98
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |