TOYOTA Verso-S 1.4L D-4D 6AT FWD (90 HP)
2010–
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |