TOYOTA Verso 1.6L D-4D 6MT (113 HP)
2009–2013
111
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1618mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |