TOYOTA Vios 1.5L 5MT FWD (109 HP)
2013–
107
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |